Refashion for Good: Wzmacnianie potencjału społeczności szkolnych w kierunku stylu życia 4R poprzez modę
Cel projektu
Projekt Refashion for Good (RfG) ma na celu wzmocnienie pozycji nastolatków dzięki filozofii życia 4R (Reduce, Reuse, Recycle and Rethink) poprzez modę z podwójnym naciskiem na wpływ na środowisko i społeczeństwo. W tym celu Refashion for Good wyznacza następujące cele:
- Wzmocnienie pozycji nauczycieli poprzez przekazanie metod i narzędzi do aktywizowania siebie i uczniów w kierunku praktyk 4R w tematyce mody.
- Wzmocnienie kompetencji uczniów w zakresie wdrażania stylu życia zgodnego z zasadami 4R.
- Wyłonienie ambasadorów RfG, którzy będą inicjować zmiany w społeczności.
Grupy docelowe
Kluczowymi grupami docelowymi projektu są
- uczniowie szkół średnich z różnych obszarów i środowisk
- pedagodzy, nauczyciele szkół średnich
- specjaliści ds. mody, działacze społeczni i przedsiębiorcy
- instytucje publiczne i eksperci edukacyjni
- wszyscy zainteresowani środowiskowym naturalnym i społecznym wpływem mody
Rezultaty
- Pakiet planów lekcji RfG
- Baza Dobrych Praktyk, która zawierać będzie zbiór kompetentnych dobrych praktyk w obszarze Ekosystemu Zrównoważonej Mody ze szczególnym naciskiem na wzmocnienie świadomości ekologicznej oraz rozwój umiejętności społecznych rozwijanych w szkołach średnich, a także w nieformalnych środowiskach edukacyjnych w całej Europie i poza nią. Będą one służyć również jako repozytorium inspiracji i stanowić podstawę do zapewnienia elastycznego pakietu zajęć edukacyjnych z innowacyjnymi i zaktualizowanymi scenariuszami lekcji i warsztatów.
- Baza scenariuszy lekcji: Głównym rezultatem jest stworzenie scenariuszy lekcji i warsztatów opartych na filozofii 4R, wykorzystując wiedzę i doświadczenie osób zaangażowanych w obszar mody i edukacji.
- 2. Zestaw narzędzi szkoleniowych dla nauczycieli RfG
- Podręcznik skierowany do nauczycieli RfG zawierający ramy szkolenia RfG, obejmujący szczegółowy opis 15 scenariuszy lekcji/ warsztatów, ścieżkę szkolenia nauczycieli i alternatywne metody edukacyjne dostosowane do konkretnych sytuacji kulturowych / lokalnych.
- Trzydniowe warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli. Warsztaty te zostaną zorganizowane przez partnera wiodącego rezultat 3 – Animaccion. Pięciu trenerów z organizacji partnerskich przeprowadzi szkolenie dla piętnastu nauczycieli szkół średnich z krajów partnerskich (Dania, Grecja, Włochy, Hiszpania, Polska). Doświadczą oni siły modelu RfG i przekażą informacje zwrotne na temat wstępnych założeń rezultatów projektu. Dzięki tym intensywnym warsztatom nauczyciele zostaną upoważnieni do przeprowadzenia testów pilotażowych w swoich szkołach.
- Warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli online. Otwarte dla wszystkich nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą. Warsztaty zostaną zrealizowane w ciągu 2 dni, w wymiarze 6 godzin w formule online, w języku angielskim oraz języku kraju partnerskiego.
- 3. Centrum multimedialne RfG
- Dobre praktyki: Ten rezultat będzie służył jako repozytorium dobrych praktyk z filmami i linkami od twórców zmian świadomości w modzie, osób zajmujących się zrównoważonym rozwojem w modzie lub odpowiednich projektów 4R dla szkół mody. Tutaj uczniowie, nauczyciele i oraz wszyscy zainteresowani będą mogli znaleźć praktyki z całego świata, od odnoszących sukcesy eko-przedsiębiorców i influencerów na rzecz pozytywnego nastawienia do inicjatyw aktywistycznych na rzecz Slow Fashion i lokalnych inicjatyw na rzecz zdrowia psychicznego i troski o innych.
- Kącik nauczyciela RfG: Przestrzeń ta przeznaczona będzie dla nauczycieli i edukatorów; znajdą tam oni materiały i dodatkowe zasoby do wykorzystania w edukacji, oraz podręcznik dla nauczycieli, który zostanie uzupełniony o 5 filmów instruktażowych stworzonych przez konsorcjum w celu wyjaśnienia i wizualizacji wytycznych podręcznika.
- Podcasty RfG – Inspiracje: Zadaniem Partnerów będzie dotarcie do specjalistów w zakresie mody i pozytywności oraz świadomości ekologicznej, którzy podzielą się z nimi swoimi praktykami i dadzą wskazówki młodym ludziom na rzecz rozwoju praktyk zrównoważonej przyszłości w obszarze mody, oraz tworzenia wzorców mody kreującej świat bez stereotypów i dyskryminacji.
- Brand with Me: W uzupełnieniu do planów lekcji RfG, rezultat ten obejmować będzie przestrzeń dla filmów fabularnych ze szkolnych pokazów mody RFG tworzonej przez uczniów, a także z ich interakcji z lokalnymi praktykami mody i filozofii 4R.
Wartość dodana
Projekt ma na celu stworzenie zrównoważonej środowiskowo i społecznie społeczności szkolnej -4R-, kształtowanie przyszłych twórców zmian, osiąganie nie tylko bardziej ekologicznych zachowań, ale także przełamywanie stereotypów i błędnych przekonań, tworzenie bardziej integracyjnego środowiska o wysokiej jakości poprzez metody partycypacyjne, kampanie i zaangażowanie społeczności.
Planowane działania
W każdym kraju partnerskim zostanie zorganizowana konferencja upowszechniająca rezultaty projektu.
Zostanie przeprowadzone także szkolenie dla nauczycieli uwzględniające opracowane przez partnerstwo projektu materiały.
Czas trwania projektu:
styczeń 2023 – grudzień 2025
Więcej informacji:
Koordynator projektu
NNY – New Nordic Youth efterskole
Dania
Partnerstwo
Fundacja Rozwoju Aktywności Międzynarodowej i Edukacyjnej – FRAME
Polska
Associació Animacción Arteterapia
Hiszpania
CESIE
Włochy
Diapolitismiko Gymnasio Evosmou
Grecja
People of 2050
Dania
Stimmuli for Social Change
Grecja
Kontakt z opiekunem projektu
Marta Kędzia
mkedzia(at)euframe.eu
Katarzyna Kasznicka
kkasznicka(at)euframe.eu
Edyta Weigel
edyta.weigel1974(at)gmail.com