C.A.R.E. – Zwiększanie poczucia własnej wartości i szans na zatrudnienie osób z niepełnosprawnością wzrokową poprzez kształtowanie ich kompetencji psychomotorycznych w pracy z ceramiką
C.A.R.E. jest międzynarodowym projektem dającym szansę młodym ludziom z niepełnosprawnością wzrokową na uwolnienie ich potencjału jako jednostek, artystów i pracowników, poprzez warsztaty ceramiczne i wzmocnienie ich umiejętności psychomotorycznych, jako jednej z podstaw rozwoju.
Projekt promuje integrację społeczną i ma na celu wzmocnienie kontaktów osób z niepełnosprawnością wzrokową z lokalną społecznością, a także z innymi osobami o specjalnych potrzebach fizycznych. Jest to tylko punkt wyjścia do rozwoju edukacji włączającej, która połączy szkolenie zawodowe, edukację nieformalną i wiedzę na temat konkretnej niepełnosprawności, aby w rezultacie wyposażyć instytucje edukacyjne i szkoleniowe oraz organizacje pracujące z osobami niedowidzącymi w nowe metody, aby mogły one prowadzić warsztaty ceramiczne dla rozwoju umiejętności psychomotorycznych i zaangażować osoby niepełnosprawne w zajęcia i warsztaty z osobami pełnosprawnymi, sprzyjając w ten sposób integracji społecznej, tolerancji, wzajemnemu uczeniu się i standaryzacji wspólnej edukacji włączającej.
Cel projektu
- Podniesienie samooceny młodych osób z niepełnosprawnością wzrokową poprzez wzmocnienie ich umiejętności psychomotorycznych;
- Zwiększenie szans słabowidzących młodych osób na zatrudnienie w dziedzinie sztuki, kultury, pracy społecznej i artystycznej;
- Budowanie w młodych ludziach przekonania, że są aktywnymi uczestnikami rozwoju swojej społeczności, swojego miasta, jak również całego środowiska artystycznego UE;
- Wspieranie budowania potencjału i wpływu ośrodków edukacyjnych i szkoleniowych poprzez wprowadzenie zajęć z ceramiki dla wszystkich uczniów, oraz wyposażenie mistrzów i trenerów ceramiki w odpowiednie umiejętności, aby mogli przyjąć także uczniów niedowidzących;
Grupy docelowe
Kluczowe grupy docelowe projektu to:
- Pracownicy młodzieżowi/edukatorzy/trenerzy
- Młodzi ludzie z niepełnosprawnością wzrokową
- Mistrzowie ceramiki, pochodzący ze stowarzyszeń pracowni ceramicznych, sklepów lub profesjonalnych instytucji szkoleniowych
Rezultaty
- „Podręcznik C.A.R.E” jak rozpocząć warsztaty ceramiczne dla rozwoju umiejętności psychomotorycznych młodych osób z niepełnosprawnością wzrokową, łączący (1) kompetencje doświadczonych organizacji już pracujących z osobami słabowidzącymi, (2) doświadczenie w prowadzeniu warsztatów ceramicznych mistrzów ceramiki w każdym z zaangażowanych krajów, oraz (3) aktywne zaangażowanie dostawców usług edukacyjnych i szkoleniowych, których trenerzy zdobędą nowe kompetencje, aby opanować podejście do nauczania rozwoju umiejętności psychomotorycznych poprzez tworzenie ceramiki oraz będą mogli dostosować swoje metody pracy tak, żeby mogli oni w pełni zaangażować niedowidzących młodych ludzi w swoje zajęcia i warsztaty.
- Komplementarny podręcznik ze wskazówkami, jak zaangażować i w pełni nawiązać efektywną współpracę z uczniami z niepełnosprawnością wzrokową.
- „Studia przypadków C.A.R.E” – podręcznik dedykowany młodym osobom z niepełnosprawnością wzrokową, który służyć ma wyposażeniu młodych ludzi z dysfunkcją wzroku w wiedzę w zakresie podstaw przedsiębiorczości, tworzenia własnej firmy oraz rozwijaniu umiejętności wyszukiwania “luk” w lokalnym rynku.
- „Moje pierwsze dzieło sztuki” – prace ceramiczne wykonane przez młode, słabowidzące osoby pod okiem mistrzów ceramiki.
- „Muzeum miejskie” – wystawa dla lokalnej społeczności z inspirowanymi tradycją dziełami ceramicznymi słabowidzących uczestników projektu, mająca na celu pokazanie światu, że osoby z niepełnosprawnością mogą być świetnymi artystami, profesjonalistami, a nawet przedsiębiorcami działającymi na rzecz swojej społeczności.
Wartość dodana
Rozwój alternatywnych i innowacyjnych form edukacji nieformalnej w zakresie wzmacniania umiejętności psychomotorycznych oraz przedsiębiorczości.
Planowane działania
- Stworzenie 72 ceramicznych dzieł sztuki przez uczestników projektu, które będą inspirowane lokalnymi tradycjami, a następnie zostaną zaprezentowane we wszystkich miastach partnerskich projektu, tworząc w ten sposób koncepcję muzeum miejskiego.
- Produkcja profesjonalnych filmów wideo z lokalnych i międzynarodowych warsztatów.
- Przeprowadzenie międzynarodowych szkoleń promujących wartości UE takie jak wolność, równość, godność ludzka i prawa, które będą stanowiły dla uczestników okazję do spotkania, wspólnej kreatywności, dzielenia się doświadczeniami, wzajemnego uczenia się i pracy zespołowej na poziomie europejskim.
Czas trwania projektu:
październik 2022 – sierpień 2025
Więcej informacji:
Koordynator projektu
I.E.R.F.O.P. Istituto Europeo Ricerca Formazione Orientamento Professionale – Onlus
Włochy
Partnerstwo
Fundacja Rozwoju Aktywności Międzynarodowej i Edukacyjnej – FRAME
Polska
PRISM Impresa Sociale S.R.L.
Włochy
SIGMA – Tournis Symvouleftiki EE
Grecja
ARDMORE Education and Development
Irlandia
CSI Center For Social Innovation LTD
Cypr
Kontakt z opiekunem projektu
Marta Kędzia
mkedzia(at)euframe.eu
Katarzyna Kasznicka
kkasznicka(at)euframe.eu
Edyta Weigel
edyta.weigel1974(at)gmail.com