ReligiTour – Wzmocnienie kompetencji i możliwości rozwoju turystyki religijnej oraz lepsza integracja i zarządzanie miejscami kultu religijnego w środowisku miejskim
Ta inicjatywa koncentruje się na opracowaniu ścieżki rozwoju holistycznego podejścia do religii i dziedzictwa kulturowego na rzecz rozwoju turystyki religijnej, a także na rzecz lepszej integracji dziedzictwa religijnego i miejsc w środowisku miejskim i podmiejskim z możliwościami ich pełniejszej i lepszej ochrony, konserwacji i ekspozycji w sposób, który stworzy wartość dodaną (zarówno kulturowo, społecznie, jak i ekonomicznie) dla całej społeczności.
Cel projektu
Ogólnym celem projektu ReligiTour jest wzmocnienie kompetencji i poszerzenie wiedzy pracowników akademickich w zakresie:
- promowania rozwoju turystyki religijnej jako strategicznej osi zrównoważonego rozwoju regionów i ich potencjału turystycznego;
- wspierania obywatelskiego zaangażowania w dziedzictwo religijne w środowisku miejskim jako sposobu na podniesienie świadomości i lepsze zrozumienie wspólnych wartości i zasad UE.
Grupy docelowe
Główną grupą docelową ReligiTour są przedstawiciele środowiska akademickiego zainteresowani socjalizacją, integracją, promocją i wykorzystaniem dziedzictwa religijnego oraz rozwojem i zarządzaniem turystyką religijną. Obejmuje ona:
- – profesorów uniwersyteckich
- – młodszychi starszych asystentów
- – badaczy uniwersyteccy
- – naukowców po doktoracie
- – doktorantów zajmujących się tematyką ReligiTour
Rezultaty
- Ramy koncepcyjne – koncepcyjna ścieżka rozwoju holistycznego podejścia do turystyki religijnej i lepszej integracji dziedzictwa religijnego w środowiskach miejskich i podmiejskich.
- Pakiet szkoleniowy ReligiTour z trzema elementami:
– Podręcznik turystyki religijnej – wysoce wyspecjalizowany materiał zawierający wskazówki z odpowiednimi podejściami do włączania obiektów, miejsc i wydarzeń religijnych do oferty turystycznej i kalendarza turystycznego miasta i regionu.
– Podręcznik integracji miejsc kultu religijnego – również wysoce wyspecjalizowany materiał z odpowiednimi podejściami do włączenia dziedzictwa religijnego do środowiska miejskiego i podmiejskiego oraz kalendarza społecznego w celu zmaksymalizowania ich potencjału do tworzenia wartości dla społeczności lokalnych w perspektywie ekonomicznej, kulturowej i duchowej.
– Podręcznik na temat dziedzictwa religijnego: zawierający praktyczne studia przypadków i przykłady uzupełniające treści teoretyczne w obu powyższych podręcznikach, specjalnie stworzone krótkie filmy wideo z dobrymi przykładami miejsc i miejsc religijnych, które są dobrze zintegrowane z ofertą turystyczną i / lub środowiskiem miejskim , krótkie wywiady z ekspertami w celu wyjaśnienia znaczenia, korzyści i potencjału turystyki religijnej i dziedzictwa religijnego dla pomyślnego rozwoju regionu i wspólnej przyszłości UE. - Unikalny model zintegrowanego podejścia do turystyki religijnej -podniesienie kwalifikacji zawodowych w zakresie turystyki religijnej w celu wykorzystania jej potencjału, rozszerzenia jej roli i znaczenia w ogólnej ofercie turystycznej oraz stworzenia wartości dodanej dla społeczności lokalnej.
- Unikalny model socjalizacji i integracji dziedzictwa religijnego dla środowiska akademickiego w celu zrozumienia, opracowania i nauczania praktycznych kroków w kierunku lepszej specjalizacji i integracji dziedzictwa religijnego w krajobrazie miejskim i podmiejskim oraz w kalendarzu społecznym miasta/regionu.
- Przewodnik dla trenerów – Zapewni główne wytyczne dla trenerów dotyczące tego, jak przeprowadzić kurs ReligiTour i jak zaprezentować 2 modele docelowym odbiorcom.
- E-platforma ReligiTour- Jej głównym celem jest stworzenie przyjaznej dla użytkownika, intuicyjnej i kompleksowej przestrzeni internetowej, która będzie wspierać wszystkie zainteresowane strony, aby dowiedzieć się więcej o rozwoju i marketingu turystyki religijnej oraz o socjalizacji, integracji i promocji miejsc kultu religijnego, tradycji i pozostałości dziedzictwa religijnego.
- ReligiTour E-biblioteka która będzie zawierała mnóstwo materiałów na takie tematy jak : w jaki sposób zwiększyć osobiste i zawodowe kompetencje w zarządzaniu turystyką religijną; jak zintegrować dziedzictwo religijne w środowisku miejskim i promować je jako część narodowej tożsamości kulturowej i historii oraz jako część wspólnego dziedzictwa UE; itp.
Wartość dodana
Docenianie ludzi, miejsc i ich kultury to kluczowe aspekty przyczyniające się do realizacji wizji integracyjnej, zrównoważonej i zjednoczonej Europy. W ten sposób, zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem i Nowym Europejskim Bauhausem, poprzez refleksję nad praktykami i doświadczeniami związanymi z turystyką religijną, ReligiTour podniesie świadomość i obudzi przynależność społeczności do miejsc, w celu budowania zrównoważonej przyszłości. Tworzenie relacji, wymiana doświadczeń, przekraczanie barier, docenianie różnorodności i wzmacnianie roli miejsc kultu religijnego będą dalej promowane w całym projekcie.
Wartość dodana ReligiTour polega również na tworzeniu i testowaniu innowacyjnego i wielostronnego podejścia do turystyki religijnej zarówno na poziomie lokalnym, jak i unijnym.
W ten sposób projekt może mieć ogromny wpływ nie tylko lokalnie, ale także międzynarodowo, gdyż taka inicjatywa jest bardzo nowa i potrzebna do wzmocnienia pozycji środowisk akademickich i społeczności lokalnych.
Planowane działania
W każdym kraju partnerskim zostanie zorganizowana konferencja upowszechniająca rezultaty projektu.
Czas trwania projektu:
Grudzień 2023 – Czerwiec 2026
Więcej informacji:
Koordynator projektu
UNIWERSYTET WARSZAWSKI
Polska
Partnerstwo
Fundacja Rozwoju Aktywności Międzynarodowej i Edukacyjnej – FRAME
Polska
Pax Rhodopica Foundationa
Bułgaria
PRISM Impresa Sociale S.R.L.
Włochy
Universitatea Transilvania din Brasov
Rumunia
UNIVERSIDAD DE SALAMANCA
Hiszpania
INSTITUTO POLITECNICO DA GUARDA
Portugalia
PANEPISTIMIO DYTIKIS ATTIKIS
Grecja
Kontakt z opiekunem projektu
Marta Kędzia
mkedzia(at)euframe.eu
Katarzyna Kasznicka
kkasznicka(at)euframe.eu
Adam Gogacz
adam(at)gogacz.eu