Co słychać w projekcie Newcomers@work?
Projekt NEWCOMERS@WORK skierowany jest do grupy młodych migrantów, tak zwanych NEET (ang. not in education, employment or training), czyli młodzieży w przedziale wiekowym 15-24 lat, którzy mają doświadczenie migracyjne i pozostają zarówno poza strefą zatrudnienia jak i edukacji. Głównym celem projektu jest wzmocnienie zdolności do zatrudnienia młodych ludzi. Nowo przybyli uchodźcy lub migranci w całej Europie napotykają bowiem wiele przeszkód w poszukiwaniu godziwego zatrudnienia, takich jak: niskie umiejętności językowe w znaczący sposób ograniczają wybór profesji, występują słabo rozwinięte umiejętności zawodowe, brak wsparcia rodziny oraz kraju docelowego i niewystarczająca znajomość zasad panujących w danym kraju oraz skryptów kulturowych.
Wsparcie takich osób bezpośrednio, ale też edukatorów z nimi pracujących stanęło u podstaw tego projektu.
Projekt jest współfinansowany przez program Erasmus+ Unii Europejskiej i jest realizowany w ramach współpracy międzynarodowej od jesieni 2022 r. z udziałem siedmiu partnerów z sześciu różnych krajów: PRISM IMPRESA SOCIALE S.R.L. (Włochy), Athens Lifelong Learning Institute – Civil Non Profit Organisation (Grecja), Social Impact Development Centre (Luksemburg), AMADORA INOVATION EM UNIPESSOAL LDA (Portugalia), Asociatia Institutul pentru Parteneriat Social Bucovina (Rumunia), Politechnika Gdańska (Polska) oraz Fundacja Rozwoju Aktywności Międzynarodowej i Edukacyjnej – FRAME (Polska). Partnerzy mają różnorodne doświadczenie i profile działania, uzupełniając się w tym międzynarodowym partnerstwie.
Ostatnie ze spotkań projektu miało miejsce w dniach 19-21 lutego 2024 roku i zostało zorganizowane przez jednego z Partnerów projektu – Politechnikę Gdańską. Celem spotkania było zaprezentowanie, przetestowanie i omówienie kolejnego etapu projektu, który nosi nazwę Work package 2 – Development of the Newcomers@Work Curriculum i jest zbiorem kilkudziesięciu warsztatów do wykorzystania w grupie docelowej projektu. Warsztaty dotyczą czterech niezwykle istotnych tematów z perspektywy młodych migrantów borykających się z problemem braku zatrudnienia: Potrzeby NEETsów, Umiejętności językowe i cyfrowe w kontekście zatrudnienia, Umiejętności miękkie/życiowe dla zatrudnienia oraz Tworzenie synergii. Niezwykle istotnym elementem tego spotkania Partnerów był udział zaproszonych Trenerów i eduktatorów pracujących na co dzień z migrantami. Ich głos stanowił cenny wkład w dalszy rozwój projektu.
Obecnie jesteśmy na etapie finalizowania Work package n°2. Przeprowadziliśmy 3 etapowy pilotaż (wewnętrzny i zewnętrzny z udziałem zarówno Trenerów jak i samych NEETsów). Zebrane uwagi i sugestie są teraz wdrażane, a Partnerzy przygotowują ostateczne wersje Curriculum. Jednocześnie całe partnerstwo dynamicznie angażuje się w przygotowania Work package 3, czyli opracowanie kolekcji narzędzi cyfrowych, które ułatwią pracodawcom przygotowanie siebie i zespołu do zatrudniania osób o odmiennym pochodzeniu narodowym, etnicznym i religijnym. W tym celu zebraliśmy istniejące już narzędzia, opracowaliśmy własne pomysły, a teraz przeprowadzamy spotkania z Trenerami, które mają nam pomóc w ustaleniu najlepszej formuły prowadzenia warsztatów oraz pozwolą zebrać cenne informacje zwrotne na temat naszej dotychczasowej pracy, by jak najlepiej opracować skuteczne i przydatne narzędzia, a tym samym zapewnić wsparcie zarówno migrantom jak i potencjalnym pracodawcom.
Trzymajcie kciuki!